1 Haziran 2008 Pazar

haydi gelin çantamızı dikelim

bugün ev boş.fırsatı ganimet bilip oturdum makinemin başına.ilk iki çantayı diktikten sonra üçüncüsünde 'A aaa!! neden aşamaları resimlemiyorum ki?belki de dikmek isteyen birileri olabilir'' düşüncesiyle tüm aşamalarını resimlediğim bir çanta daha diktim.umarım birilerinin işine yarar..önce en klasiğinden bir yöntemle gazete kağıdından kalıbımızı çıkarıyoruz.boyut tamamen size kalmış.benimki boy:38 eni aşağı geniş kısımda 54, yukarı ağız kısmında 36 cm den oluşuyor.

bu kalıpla kumaşımızdan ve astarımızdan iki parça olmak üzere toplan 4 parça kesiyoruz.ben hiç pay bırakmadan kestim.siz bunun öyle dikdörtgenimsi durduguna bakmayın,aslında üçgendir kendisi.herhalde çekim açısını yanlış seçmiş olmalıyım..yaklaşık 1 cm içeriden önce kumaşımın iki parçasını sonra da astarımın iki parçasını biribirlerine diktim.


elimde üçgenimsi iki parça oldu şimdi.tabii astarı dikmeden evvel ön yüzlerinden birine cep dikmeyi unutmayın..
şimdi ikisinin de ters taraflarının uç kısımlardan işaretlediğim kulakçıklarıdiktim ve kestim..toplam 4 parça kesik kulak olmalı.. sayınız:)))
işte çantamızın tabanı oluştu.(ne zevkli yeaaa:))


şimdi yere serdiğimiz çarçaf vb bi bezin üzerine oturuyoruz. (o kısmı resimlemeyi unutmuşum:))
çantamızın ve astarımızın dikişli tarafları biribirine bakacak şekilde iç içe yerleştiriyoruz iyice yerleştirip bir kaç yerinden iğneyle sabitledim ben.çünkü bu aşamadan sonra çantamızın üzerinde çalışacağız.
bunlar manyetik mıknatıslarımız.onları eminönünde mercan yokuşunda çanta malzemeleri satılan bir handan aldım.han yokuşun tepesindeydi ve bizim bey epeyce söylendi o yokuşu tırmanırken:)))''yok kadın milletinin peşine takılırsan olacağı buymuş taaa ...bilmemneymiş teeee:))) ama diktiğim çantaları görünce o da değdiğini anladı..en azından bu yaz hiç çanta istemeyeceğim..neyse şimdi manyetik çıtçıtlarımızı astara monte edeceğimiz yeri işaretliyoruz.tam olarak karşılıklı olmalarına dikkat ederek ...kesicimizle işaretimizin iki yanından kesikler açıyoruz.


altı sağlam olsun için ben katladığım bir parça kumaşı da astarın iç kısmından ekleyerek mıknatısları deliklerden geçirip kulaklarını indiriyorum aşağıya:))başka tabir bulamadım şu an için.


işte çıtçıtlarımız da tmm..çantamızın astar ve kumaşını iki cm kadar içe katlayarak iğnelerle sabitliyoruz.içten bir görünüş....şimdi çantamız iğneli beklerken biz..

12 cm eninde 61 cm boyunda iki parça kumaş daha kesiyoruz kumaşımızdan.nedennnnn???

çünkü onlar çantamızın sapları olacaklarrrr....gördüğünüz gibi katlayıpiki yanlarından dikiyoruz...


işte saplarımız da tmm..şimdi bekleyen çantamızı alıp sapları yan dikişlerden 4 cm kadar içe yerleştiriyoruz.ve onları da iğneyle sabitliyoruz...şimdi son aşama....kumaşın üzerinden bir dikişle olayı bitiriyoruz....
6 yorum:

SICAK PAYLAŞIMLAR AYSEL dedi ki...

BAYILDIM BAYILDIM BAYILDIMMM...

DİĞER YAZINDAKİ EBRULU ÇANTAYA İSE HASTA OLDUM DİYEBİLİRİM...

HEPSİ BİRBİRİNDEN GÜZEL OLMUŞ ÇANTALARIN...


ELLERİNE SAĞLIK LEYYA...

BU ANLATIMLA BEN DE KIRMIZI BEYAZ BİR ÇANTA YAPMAK İSTİYORUM...

UMARIM UYGUN DESENDE BİR KUMAŞ BULABİLİRİM...

SICACIK SEVGİLER...

Zerrin dedi ki...

Merhaba sitenizi ilk ziyaretim.İyiki aklınazı gelmişte bu güzel çantaların yapım aşamalarını cekmişsiniz çok özendim harika olmuşlar bende en kısa zamanda kot bir kumaş alıp kendime dikmeyi planlıyorum.Benim hayatıntatları günlük diye bir siten daha var orda gördüğüm beğendiğim şeyleri yayınlıyorum izin verirseniz sizinde yapmış olduğunuz bu çalışmayı yayınlamayı sizin sitenize link vermeyi istiyorum.Sevgiler.

Bir Anne dedi ki...

Harika, ellerinize saglik. Hemen, ilk firsatta kopya cekecegim:)), boyle asama asama fotograflanmasi da pek guzel olmus. Tesekkurler Leyya:))

Bir de, hindistan cevizi ve yogun sutle ilgili fikirler icin de tesekkurler, denemeye deger gercekten:)

disal dedi ki...

hanım hanııım ...bütün çantalara senmi konacan....

bayıldım ne kadar güzeller....

senmi yaptın hepsini...valla maşşallah.....harikalar bacım.......

aşamalı göstermişsinya sanki yaparım gibi geldi..başına otursam kesin çuvallarım hihi....

ellerine sağlık şekerim...dönmenede çok sevindim....

Feyza Fidan dedi ki...

Anaaaaaaammmm kimler gelmişşşş :))))))))))
İnanki seni çok ösledim Leyyam..Sormam niçin, neden gittin, mutlaka gerekliydi, önemli olan geri gelmen :)) Hoşgeldin canım arkadaşım..Hakkaten hiç boş durmamışsın..Yaptığın herşeyi burnum monitöre yapışık inceledim..Öyle zevkli ve şık şeyler ki bayıldımm..On parmağında on marifet lafı sana az gelir, ellerine sağlık canım benim...
Kocaman öpüyorummmmmmmmmmmmmm seniiii...

Adsız dedi ki...

arkadaşım şahane olmuş çantaların.ellerine sağlık.ben varya tam bir çanta manyağıyımdır.bunların hepsine bayıldım yaaaa!!! bana ne bana ne bende istiyorum:)) sevgiyle kal canım çok beceriklisin.senin gibi olmayı çok isterdim..ilk kez girdim bloğuna ama artık sık sık gelicem,bana da beklerim